ছুইডেনৰ এগৰাকী ১৬ বছৰীয়া কিশোৰী, যাৰ ওপৰত এতিয়া নিৱদ্ধ সমগ্ৰ পৃথিৱীৰ দৃষ্টি। যাৰ সবল কণ্ঠই চুই গৈছে বিশ্বৰ চুক-কোণ। এগৰাকী পৰিৱেশ কৰ্মী হিচাপে পৰিচিত এই স্কুলীয়া ছাত্ৰী গৰাকীৰ ভাষ্যই স্তম্ভিত কৰিছে বিশ্বৰ জনতাক। যোৱা ২৩ ছেপ্তেম্বৰত ৰাষ্ট্ৰসংঘত অনুষ্ঠিত হোৱা জলবায়ু পৰিৱৰ্তন সন্মিলনত কিশোৰীগৰাকীয়ে নিজ বক্তব্য প্ৰদানত বিশ্ব নেতাসকলক ক্ষুৰধাৰ সমালোচনা কৰি থকাসৰকা কৰে।

 

Categories: 

আজি ২৬ ছেপ্টেম্বৰ৷ ভাৰতৰ প্ৰাক্তন তথা ত্ৰয়োদশ প্ৰধানমন্ত্ৰী ডঃ মনমোহন সিঙৰ জন্মদিন। সুদক্ষ অৰ্থনীতিবিদ হিচাপেও মনমোহন সিং জগত বিখ্যাত৷ 

 

মনমোহন সিঙৰ জন্ম হৈছিল জন্ম ১৯৩২ চনৰ ২৬ চেপ্তেম্বৰত গহত (বৰ্তমান পাকিস্তানৰ পঞ্জাৱত)। ১৯৪৭ চনৰ দেশবিভাজনৰ সময়ত তেওঁলোকৰ পৰিয়াল ভাৰতৰ ভাৰতৰ অমৃতসৰলৈ আহে আৰু তেওঁ তাৰ হিন্দু কলেজত অধ্যয়ন কৰে।

 

Categories: 

 

আধাৰ কাৰ্ডৰ পাছত এইবাৰ আহিব ইউনিক কাৰ্ড৷ কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে এই কথা ঘোষণা কৰিছে৷ ইউনিক কাৰ্ড হ’ব এনে এখন ডিজিটেল কাৰ্ড য’ত এজন ব্যক্তিৰ সকলোখিনি প্ৰয়োজনীয় তথ্য একেলগে মজুত থাকিব৷ যেনে আধাৰ, পাচপৰ্ট, বেংক, ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চ জাতীয় সকলো তথ্য থাকিব একেখন কাৰ্ডতে৷ আধাৰ কাৰ্ডৰ সুৰক্ষা আৰু ইয়াৰ উপলব্ধতাক লৈ চৰকাৰ দীৰ্ঘদিন ধৰি সমালোচনাৰ সন্মুখীন হৈ আহিছে, এতিয়া আকৌ আহিল ইউনিক কাৰ্ড যাৰ বাবে জনসাধাৰণ পুনৰ ব্যতিব্যস্ত হ’ব লাগিব৷ 

 

Categories: 

 

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী ‘অৱতাৰী পুৰুষ’৷ পিছে এই আখ্যা আমি দিয়া নাই, দিছে আমাৰ সমাজৰে একাংশই৷  কিন্তু কিয় দিছে এই আখ্যা? সদ্যহতে ছচিয়েল মিডিয়াত এই খবৰ বিয়পি পৰিছে৷ মোদীৰ উপহাৰ নিলামৰ বাতৰিৰ সন্দৰ্ভত এক দাবী উত্থাপন হৈছে যে মোদীয়ে উপহাৰ পোৱা ৫০০ টকাৰ গামোচাখন ১১ কোটি টকাত নিলাম হৈছে আৰু এই নিলামৰ পৰা পোৱা এই টকা মোদীয়ে দান কৰিছে প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰক্ষা কোষলৈ৷ 

এই খবৰটোকে শ শ লোকে ফেচবুক, টুইটাৰ, হোৱাটছ এপত শ্বেয়াৰ কৰিছে য’ত মোদীক আখ্যা দিয়া হৈছে অৱতাৰী পুৰুষ বুলি৷ 

 

কি সঁচা কি মিছা?

Categories: 

 

এটা প্ৰেম কাহিনী। সংজ্ঞাৰে জানো বান্ধিব পাৰি প্ৰেমক? নিশ্চয় নোৱাৰি! এগৰাকী কলেজীয়া যুৱতী। এজন বিবাহিত লোক। যুৱতীগৰাকীৰ বয়স ১৯ বছৰ। বিবাহিত লোকজনৰ বয়স ৩৬। বংগৰ জীৱনমুখী শিল্পী নচিকেতাই গীতত কৈছে, 'সে ছিল তখন ঊনিশ/আমি তখন ছত্রিশ/প্রেমে পড়তে লাগেনা বয়স/মনে থাকেনা ঊনিশ বিশ/বিবাহিত আমি তাতে কি হলো/অনুভূতিরা কি বাধ্যতামূলক/একই থাকে অহৰ্নিশ...’৷ সমাজৰ নিয়মৰ বাহিৰত হ’লেও এয়াও প্ৰেম৷ এয়াই সত্য৷

 

Categories: 

 

ইলেকট্ৰনিক চিগাৰেট বা ই-চিগাৰেট পান কৰাসকলৰ বাবে দুখবৰ। দেশত নিষিদ্ধ কৰা হৈছে ই-চিগাৰেট। কেন্দ্ৰীয় বিত্তমন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে এক সংবাদ মেল সম্বোধন কৰি দেশত ই-চিগাৰেটৰ উৎপাদন, আমদানি–ৰপ্তানি, ট্ৰান্সপ’ৰ্ট, বিক্ৰী, বিজ্ঞাপন আৰু সৰবৰাহত সম্পূৰ্ণৰূপে নিষেধাজ্ঞা জাৰি কৰা বুলি জানিবলৈ দিয়ে। ই-চিগাৰেট স্বাস্থ্যৰ পক্ষে অত্যন্ত হানিকাৰক হোৱা বাবেই এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে বুলিও সংবাদ মাধ্যমৰ সন্মুখত অৱগত কৰে কেন্দ্ৰীয় বিত্তমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তৰ পূৰ্বেই ই-চিগাৰেটৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞামূলক অধ্যাদেশ দাখিল কৰা হৈছিল।

 

 

দৰঙৰ বুঢ়া আৰক্ষীৰ কাণ্ডক লৈ এতিয়া উত্তাল হৈ পৰিছে সৰ্বত্ৰ। ছ’চিয়েল মিডিয়াত ঘটনাটোক লৈ ভিন্ন মহলে নিজৰ নিজৰ ধৰণে ব্যক্ত কৰিছে প্ৰতিক্ৰিয়া। কোনোৱে যদি অভিযুক্তৰ ভগ্নীক প্ৰহাৰক লৈ আৰক্ষীক জগৰীয়া কৰিছে আন কোনোৱে আকৌ ভগ্নীকেইগৰাকীকে জগৰীয়া কৰা দেখা গৈছে। বহুতে আকৌ ঘটনাটোক 'লাভ জেহাদ’ বুলিও দাবী কৰিছে। যুৱতীগৰাকীয়ে দুটা দিনত দিয়া পৃথক পৃথক ভাষ্যয়ো বিভ্ৰান্ত কৰি তুলিছে ৰাজ্যবাসীক। এনে পৰিপ্ৰেক্ষিততে ঘটনাৰ সবিশেষ জনাতো অতিশয় জৰুৰী হৈ পৰিছে। 

 

ঘটনাটোনো কি?

 

Categories: 

 

বিশ্বৰ অন্যতম প্রভাৱশালী নেতা, ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৱ মোডীৰ আজি ৬৯ বছৰীয়া জন্ম দিৱস৷ ১৯৫০চনৰ ১৭ ছেপ্তেম্বৰত গুজৰাটৰ ভাদনগৰত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে৷ 

 

জন্মদিন উপলক্ষে গুজৰাটৰ গান্ধীনগৰত মাতৃ হীৰাবেন মোডীৰ আৱাসগৃহত উপস্থিত হয় দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকী৷  মাতৃৰ সৈতে দুপৰীয়াৰ আহাৰো গ্ৰহণ কৰি দীৰ্ঘ সময় মাতৃৰ সৈতে কটাই জন্মদিনটোত অনাগত দিনৰ কুশল কামনাৰে মাতৃ হীৰাবেন মোডীৰ শুভাশীষ লয় নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে। ইয়াৰ পাছতেই গান্ধীনগৰৰ পৰা নৰ্মদা জিলালৈ গৈ ষ্টেচ্যু অৱ ইউনিটী আৰু চৰদাৰ সৰোবৰ বান্ধৰ প্ৰস্তুতিৰ বুজ লয়।

 

ये फ़ासले तेरी गलियों के हमसे तय न हुए
हज़ार बार चले हम, हज़ार बार रुके

 

Pages