শুভ নৱবৰ্ষ ২০২০। News Next Oneৰ তৰফৰ পৰা সমূহ ভিউৱাৰ্ছ তথা অসমবাসী ৰাইজলৈ নতুন বছৰৰ শুভেচ্ছা জনালো। অসমীয়া ভাষাৰ প্ৰথমটো নিউজ পৰ্টেল হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰাৰ পিছৰে পৰা ভিন্ন উত্থান-পতনৰ মাজেৰে আহি আমি উপস্থিত হৈছো এই শুভক্ষণত। নতুন বছৰ এটাত ভৰি থোৱাৰ সময়তে আমাৰ ৰাজ্যৰ চৌদিশ এতিয়াও উত্তাল হৈ আছে। ভোগালীলৈও মাজত মাথো কেইটামান দিন। নতুন বছৰ, ভোগালী এই সকলোবোৰৰ মাজতে অসমীয়া ৰাইজ আজি নিজৰ সংকটকালত মাৰবান্ধি থিয় হৈছে। নতুন ৰূপত ওলাই আহিছে সজাগ জনতা। আন্দোলনো চলিছে, লগতে চলিছে কাম। অলপকৈ হ'লেও যেন কৰ্ম-সংস্কৃতি বুজি উঠিছে অসমীয়া ৰাইজে।

Categories: 

বোকাজানঃ "অসমত নতুনকৈ ৫ খন অত্যাধুনিক চিকিৎসালয় স্থাপনৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে৷ ইয়াৰ লক্ষ্য আৰু উদ্দেশ্য হ’ব অসমবাসীক কৰ'নাৰ পৰা বীজাণুমুক্ত আৰু স্বাস্থ্যৱান কৰি তোলা৷"-এই মন্তব্য অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ। বিশ্বজুৰি ত্ৰাসৰ সৃষ্টি কৰা মহামাৰী সদৃশ কৰ'না ভাইৰাছ প্ৰতিৰোধৰ বাবে কাৰবি আংলং জিলাৰ প্ৰস্তুতিৰ সন্দৰ্ভত বুজ ল’বলৈ শনিবাৰে জিলাখনত উপস্থিত হৈ মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে আৰু কয় যে কৰ'না ভাইৰাছৰ পৰা ৰাইজক সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিবলৈ চৰকাৰে সকলো ধৰণৰ পন্থা ব্যৱহাৰ কৰিছে। 

Categories: 

পুণেঃ কৰ’না ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ অব্যাহত আছে ভাৰতৰ। ইতিমধ্যে আক্ৰান্তৰ সংখ্যাই হাজাৰৰ ঘৰ স্পৰ্শ কৰাৰ দিশে তীব্ৰ গতিত ধাৱিত হৈছে। ইয়াৰ মাজতো সকলোৱে দেখিছে যুদ্ধ জয়ৰ আশা। এই আশাক আৰু অধিক সজীৱ কৰি তুলিছে এগৰাকী মহিলা ভাইৰ'লজিষ্টে। দেশবাসীৰ স্বাস্থ্যৰ কথা চিন্তা কৰিয়েই এইগৰাকী মহিলা ভাইৰ'লজিষ্টে মনৰ পৰা নিলগাই ৰাখিছিল নিজৰ স্বাস্থ্যৰ কথা। আনকি আহিবলগীয়া সন্তানৰ কথাও পাহৰি তেওঁ ব্যস্ত হৈ পৰিছিল কেৱল গৱেষণাত। 

Categories: 

মুম্বাইঃ সমগ্ৰ বিশ্বতে বিয়পি পৰিছে কৰ’না ভাইৰাছৰ আতংক। লকডাউনত আৱদ্ধ প্ৰায় প্ৰতিখন দেশ। কৰ’নাৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধৰ বাবে বিশেষ পুঁজিৰ ব্যৱস্থা কৰিছে কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰসমূহে। সাধ্যমতে সক্ষমসকলক সহায়ৰ হাত আগবঢ়াবলৈকো আহ্বান জনোৱা হৈছে। 

ইয়াৰ মাজতে দেশৰ কৰ’না আক্ৰান্তসকলক চিকিৎসাৰ বাবে তথা মহামাৰীবিধৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ কৰিবলৈ সহায়ক হোৱাকৈ সহায় কৰিবলৈ আগবাঢ়ি আহিছে টাটা গোষ্ঠী। শনিবাৰে এক টুইটৰ জৰিয়তে ইয়াৰ বাবে ₹৫০০ কোটিৰ অনুদান ঘোষণা কৰিছে টাটা ট্ৰাষ্টৰ অধ্যক্ষ ৰতন টাটাই।

Categories: 

ৰিঅ' ডি জেনেৰিঅ': 'মই দুঃখিত, একাংশ লোক মৰিবই, এয়াই জীৱন।’-সমগ্ৰ বিশ্বত কৰ’না ভাইৰাছে মহামাৰী ৰূপ ধাৰণ কৰাৰ সময়তে এই মন্তব্য আগবঢ়াইছে এগৰাকী ৰাষ্ট্ৰ প্ৰধানে। তেওঁ আন কোনো নহয়, তেওঁ হৈছে আমাজনৰ বৰ্ষাৰণ্যক বনজুইয়ে এফালৰ পৰা ছাৰখাৰ কৰাৰ পিছতো নিশ্চুপ হৈ থকা ব্ৰাজিলৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জেইৰ বলছ’নাৰো।

Categories: 

বিশেষ প্ৰতিবেদনঃ সুৰা ব্যৱসায়ীসকলক লৈ আপোনাৰ ধাৰণা কেনে? আৰু সুৰা প্ৰস্তুতকাৰী কোম্পানীবোৰক লৈ? যদিহে আপুনি সুৰাপায়ী তেন্তে সুৰা ব্যৱসায়ী বা ৱাইনশ্বপ আৰু সুৰা প্ৰস্তুতকাৰী কোম্পানীসমূহ হয়তো আপোনাৰ বাবে ইষ্ট দেৱতাতকৈয়ো কোনো গুণে কম নহয়। সুৰাপায়ীসকলৰ বাবে সুখবৰ এয়াই যে, লকডাউনৰ সময়তো এতিয়া মানৱ সেৱাত ব্ৰতী হৈ পৰিছে ৰাজ্যৰ সুৰা প্ৰস্তুতকাৰী (বটলিং) কোম্পানীসমূহ।

Categories: 

বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থা (WHO)ৰ সঞ্চালক প্ৰধান ড৹ টেডৰছ এ গেব্ৰিয়াছেছে কৰ’না ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ (ক’ভিড-১৯) সম্পৰ্কে বিশ্ববাসীলৈ ভিডিঅ’যোগে কেবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ আহ্বান জনাইছে। এনে সংকটৰ সময়ত সাহসী হৈ পৰাত উক্ত আহ্বান আপোনালোকৰ পক্ষে সহায়ক হ’ব বুলি আশা কৰি সন্মানীয় ভিউৱাৰ্ছসকলৰ বাবে ইয়াৰ অসমীয়া অনুবাদ আগবঢ়োৱা হ’ল। অনুবাদ কৰিছে News Next Oneৰ এগৰাকী অন্যতম কণ্ট্ৰিবিউটৰ আব্দুৰ ৰছিদ চৌধুৰীয়ে।

Categories: 

ভূপালঃ কৰ’না ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে সমগ্ৰ বিশ্বই ঘোষণা কৰিছে যুদ্ধ। ব্যতিক্ৰম নহয় ভাৰতো। এনে পৰিস্থিতিত প্ৰতিটো মুহূৰ্ততে বৃদ্ধি পাইছে সংক্ৰমণৰ আংশকা, বাঢ়িছে মৃত্যুৰ দুৰ্ভাৱনা। কিন্তু সকলো যুদ্ধতে যিদৰে সাহসীসকল শেষ পৰ্যন্ত যুদ্ধভূমিত থিয় হৈ ৰয় এই যুদ্ধতো দেখা গৈছে তেনে সৈনিক।

তেনে এজন সাহসী কৰ’না সৈনিক হৈছে ভূপালৰ স্বাস্থ্যকৰ্মী আশ্বৰফ আলি। ভূপালৰ পৌৰসভাৰ ছেনিটেশ্যনৰ দায়িত্বত থকা আশ্বৰফে এইকেইদিন কামত ব্যস্ত হৈ থকাৰ মাজতে লাভ কৰে মাতৃৰ  মৃত্যুৰ সংবাদ। এনে সংবাদ লাভ কৰিলে সকলো কাম আধাতে এৰি ঘৰলৈ সকলোৱেই ঘৰলৈ যোৱাটোৱেই স্বাভাৱিক।

Categories: 

মুম্বাইঃ মহাৰাষ্ট্ৰত অব্যাহত আছে কৰ’না ভাইৰাছৰ সংহাৰ ৰূপ। ইয়াৰ মাজতে ৰাজ্যখনৰ চাংগলী অঞ্চলত এটা পৰিয়ালৰেই ১২জনকৈ সদস্য এই ভাইৰাছৰ দ্বাৰা আক্ৰান্ত হোৱা বুলি জানিব পৰা গৈছে৷ 

উল্লেখ্য যে ৰাজ্যখনৰ এই অঞ্চলটোত ইতিমধ্যে ১১ জনকৈ লোক এই মহামাৰীত আক্ৰান্ত হৈছে৷ নতুনকৈ আক্ৰান্ত হোৱা ১২ গৰাকীক লৈ বৰ্তমান ৰাজ্যখনৰ চাংগলীত মুঠ কৰ’না আক্ৰন্তৰ সংখ্যা ২৩জনলৈ বৃদ্ধি পালে৷ চাংগলী জিলাখনৰ উপায়ুক্ত ডাঃ অভিজিতে স্থানীয় সংবাদ মাধ্যমক জনোৱা মতে একেটা পৰিয়ালৰ লগত সম্পৰ্ক ৰক্ষা কৰা ৪৭ গৰাকী লোকক আগতেই কৰ’না পজিটিভ বুলি চিনাক্তকৰণ কৰি কোৱান্টাৰাইন প্ৰক্ৰিয়াত ৰখা হৈছে৷ 

Categories: 

বোকাজানঃ কৰ'না ভাইৰাছে দেশজুৰি আতংকময় পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰাৰ সময়তে আজি দুজন শ্ৰমিক নাগালেণ্ডৰ পৰা খোজ কাঢ়ি আহি বকলীয়াঘাটত উপস্থিত হোৱা ঘটনাই অঞ্চলটোত চাঞ্চল্যৰ সৃষ্টি কৰিছে৷ আজি দুপৰীয়াৰ ভাগত শ্ৰমিক দুজন বকলীয়াঘাটৰ অসামৰিক চিকিৎসালয়ত উপস্থিত হৈ তেওঁলোক দুয়ো নগালেণ্ডৰ ঘাছপানীত কৰ্মৰত আছিল বুলি জনায়৷ 

Categories: 

Pages