শুভ নৱবৰ্ষ ২০২০। News Next Oneৰ তৰফৰ পৰা সমূহ ভিউৱাৰ্ছ তথা অসমবাসী ৰাইজলৈ নতুন বছৰৰ শুভেচ্ছা জনালো। অসমীয়া ভাষাৰ প্ৰথমটো নিউজ পৰ্টেল হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰাৰ পিছৰে পৰা ভিন্ন উত্থান-পতনৰ মাজেৰে আহি আমি উপস্থিত হৈছো এই শুভক্ষণত। নতুন বছৰ এটাত ভৰি থোৱাৰ সময়তে আমাৰ ৰাজ্যৰ চৌদিশ এতিয়াও উত্তাল হৈ আছে। ভোগালীলৈও মাজত মাথো কেইটামান দিন। নতুন বছৰ, ভোগালী এই সকলোবোৰৰ মাজতে অসমীয়া ৰাইজ আজি নিজৰ সংকটকালত মাৰবান্ধি থিয় হৈছে। নতুন ৰূপত ওলাই আহিছে সজাগ জনতা। আন্দোলনো চলিছে, লগতে চলিছে কাম। অলপকৈ হ'লেও যেন কৰ্ম-সংস্কৃতি বুজি উঠিছে অসমীয়া ৰাইজে।

Categories: 

নতুন দিল্লীঃ উত্তৰ প্ৰদেশৰ সোণভদ্ৰা জিলাত সঁচাকৈয়ে আছেনে বৃহৎ স্বৰ্ণ ভাণ্ডাৰ? উত্তৰ প্ৰদেশৰ খনিজ বিভাগৰ উদ্ধৃতিৰে উক্ত অঞ্চলটোত কেবাহাজাৰ টন সোণৰ সম্ভেদ পোৱা গৈছে বুলি বাতৰি প্ৰকাশ পোৱাৰ পিছতে সমগ্ৰ দেশৰ অধিকাংশ লোকৰ মাজত দেখা গৈছিল একপ্ৰকাৰৰ উছাহৰ ঢৌ। পিছে  জিঅ’লিজেকল ছাৰ্ভে অব ইণ্ডিয়া (জিএছআই)ই সংবাদ মাধ্যমলৈ প্ৰেৰণ কৰা এক বিবৃতিৰ পিছতে চেঁছাপানী পৰে সেই উছাহৰ ঢৌত।

Categories: 

লালু-নীতিশৰ বিহাৰত এক নতুন ৰাজনীতিৰ সূচনা কৰি মঙলবাৰে এক সংবাদমেলৰ আয়োজন কৰে নিৰ্বাচনী ৰণনীতি নিৰ্ধাৰক প্ৰশান্ত কিশোৰে। এই সংবাদমেলত প্ৰশান্তে এক নতুন ৰাজনৈতিক দল গঠনৰ ইংগিত প্ৰদান কৰি মিহি ভাষাৰে কোনোধৰণৰ আক্ৰমণ নকৰাকৈ একপ্ৰকাৰ আক্ৰমণৰ লক্ষ্য কৰি লয় বিহাৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী নীতিশ কুমাৰক। সংবাদমেলত প্ৰদান কৰা ভাষণটো দেশৰ পিছপৰা প্ৰায় প্ৰতিখন ৰাজ্যৰ ৰাজনীতিৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ হোৱালৈ চাই ইয়াৰ কিয়দংশ পঢ়ুৱৈসকললৈ বুলি আগবঢ়োৱা হ'লঃ

গুৱাহাটীঃ CAA বিৰোধী আন্দোলনক মষিমূৰ কৰিবলৈ এইবাৰ যেন সাংস্কৃতিকভাৱেও আক্ৰমণাত্মক হৈ উঠিছে চৰকাৰ-প্ৰশাসন! এই সাংস্কৃতিক  আক্ৰমণৰ ৰোষত পৰিবলগীয়া হৈছে কটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ ছাত্ৰ একতা সভা।

বোকাজানঃ অসম-নগালেণ্ড আন্তঃৰাজ্যিক সীমান্তৱৰ্তী পাহাৰীয়া জিলা কাৰ্বি আংলঙৰ বোকাজান মহকুমাৰ খটখটি আৰক্ষী থানাৰ অন্তৰ্গত লাহৰিজান বজাৰত আজি দিনৰ প্ৰায় ১ বজাত এক অগ্নিকাণ্ডৰ ঘটনা সংঘটিত হয় ৷ ৩৯ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথৰ কাষত ঘন জনবসতিপূৰ্ণ অঞ্চলটোত হঠাতে অগ্নিকাণ্ডৰ ঘটনা সংঘটিত হোৱাৰ ফলত বৃহৎ অঞ্চলটোৰ স্থানীয় ৰাইজৰ মাজত হুৱাদুৱা লাগে। 

Categories: 

নতুন দিল্লীঃ দেশৰ উন্নয়নৰ বাবে দেশবাসীকেই আগুৱাই আহিবলৈ আহ্বান জনালে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে। বুধবাৰে সন্ধিয়া Times Nowৰ এক অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয়, 'মোৰ প্ৰিয় দেশবাসী, আপোনালোক সকলোৱে নিজেই নিজৰ দায়িত্ব পালন কৰক। কিয়নো আপোনালোকেই দেশৰ মূল। সেয়ে যদিহে আপোনালোকে নিজৰ দায়িত্ব ঠিকমতে পালন কৰে তেন্তে চৰকাৰৰ দায়িত্ব বহুত কমি যাব। ফলত দেশৰ আৰু দ্ৰুত উন্নতি হ’ব।’ 

Categories: 

গুৱাহাটীঃ কিমান সুৰক্ষিত চৰকাৰী ৱেবছাইটসমূহ? যি ৱেবছাইটৰ জৰিয়তে কোনজন লোক ভাৰতীয়, কোনজন লোক ভাৰতীয় নহয় সেই প্ৰক্ৰিয়া সম্পন্ন কৰা হৈছিল উক্ত ৱেবছাইটত সৰ্বসাধাৰণ ৰাইজে আপলোড কৰা তথ্যসমূহ কিমান সুৰক্ষিত? ৰাষ্ট্ৰীয় নাগৰিক পঞ্জী চমুকৈ NRCৰ ৱেবছাইটৰ পৰা চূড়ান্ত তালিকাখন হঠাৎ নাইকিয়া হৈ পৰাৰ পিছতে এতিয়া এনে প্ৰশ্নই দিকভ্ৰান্ত কৰি তুলিছে সকলোকে। 

Categories: 

নতুন দিল্লীঃ দিল্লী বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ফলাফল ঘোষণাৰ পিছতে মঙলবাৰে নিশা ৰাষ্ট্ৰীয় ৰাজধানী ক্ষেত্ৰত সংঘটিত হয় গুলীচালনাৰ ঘটনা। এই ঘটনাত থিতাতে নিহত হয় আম আদমী পাৰ্টীৰ এজন স্বেচ্ছাসেৱক। আম আদমী পাৰ্টীৰ বিধায়ক নৰেশ যাদৱৰ কনভয়লৈ লক্ষ্য কৰি গুলী চলোৱাৰ ফলতে নিহত হয় স্বেচ্ছাসেৱকজন। নিহত স্বেচ্ছাসেৱকজন অশোক মান বুলি জনাইছে দিল্লী আৰক্ষীয়ে। এই ঘটনাত আহত হয় হৰেন্দ্ৰ নামৰ আন এজন আপ কৰ্মী।

Categories: 

গুৱাহাটী/দুলীয়াজানঃ এটা ভাইৰেল ভিডিঅ’কলৈ সামাজিক মাধ্যমত যোৱা দুদিন ধৰি অব্যাহত আছে চৰ্চা৷ ভিডিঅ’টোক লৈ বিভিন্নজনে ভিন্ন মতো প্ৰকাশ কৰিছে৷ এজনে কৈছে যে অসমীয়াৰ মানুহৰ বাবে এয়া দুৰ্ভাগ্যজনক। আন এজনে কৈছে, 'এয়া ৯০ দশকৰ অসম নহয়৷ ৰাইজে বিষয়টো জিলা উপায়ুক্ত, জিলা আৰক্ষী অধীক্ষকক অৱগত কৰক, লিখিত অভিযোগ দিয়ক।’ বহুতে সাৱধানবাণী শুনাই কৈছে, 'CAA বিৰোধী প্ৰতিবাদত অংশ লোৱাৰ বাবেই আপোনাৰো হ’ব পাৰে এনে অৱস্থা। সাৱধান ৰাইজ, সতৰ্ক হৈ থাকক৷’ 

Categories: 

নতুন দিল্লীঃ অৱশেষত ঘোষণা কৰা হ'ল দিল্লী বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ফলাফল। মুঠ ৭০খন আসন যুক্ত দিল্লী বিধানসভাৰ নিৰ্বাচনত বিজয়ৰ হাঁহি মাৰিলে আম আদমী পাৰ্টী চমুকৈ আপে। ৭০ খন আসনৰ ভিতৰত ৬২ খনতেই বিজয় সাব্যস্ত কৰে শাসনাধিষ্ঠিত দলটোৱে। ইয়াৰ বিপৰীতে মাত্ৰ ৮ খন আসনতে সন্তুষ্ট থাকিবলৈ বাধ্য হয় বিজেপি।

Pages