এটা প্ৰেম কাহিনী। সংজ্ঞাৰে জানো বান্ধিব পাৰি প্ৰেমক? নিশ্চয় নোৱাৰি! এগৰাকী কলেজীয়া যুৱতী। এজন বিবাহিত লোক। যুৱতীগৰাকীৰ বয়স ১৯ বছৰ। বিবাহিত লোকজনৰ বয়স ৩৬। বংগৰ জীৱনমুখী শিল্পী নচিকেতাই গীতত কৈছে, 'সে ছিল তখন ঊনিশ/আমি তখন ছত্রিশ/প্রেমে পড়তে লাগেনা বয়স/মনে থাকেনা ঊনিশ বিশ/বিবাহিত আমি তাতে কি হলো/অনুভূতিরা কি বাধ্যতামূলক/একই থাকে অহৰ্নিশ...’৷ সমাজৰ নিয়মৰ বাহিৰত হ’লেও এয়াও প্ৰেম৷ এয়াই সত্য৷

 

Categories: 

 

ইলেকট্ৰনিক চিগাৰেট বা ই-চিগাৰেট পান কৰাসকলৰ বাবে দুখবৰ। দেশত নিষিদ্ধ কৰা হৈছে ই-চিগাৰেট। কেন্দ্ৰীয় বিত্তমন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে এক সংবাদ মেল সম্বোধন কৰি দেশত ই-চিগাৰেটৰ উৎপাদন, আমদানি–ৰপ্তানি, ট্ৰান্সপ’ৰ্ট, বিক্ৰী, বিজ্ঞাপন আৰু সৰবৰাহত সম্পূৰ্ণৰূপে নিষেধাজ্ঞা জাৰি কৰা বুলি জানিবলৈ দিয়ে। ই-চিগাৰেট স্বাস্থ্যৰ পক্ষে অত্যন্ত হানিকাৰক হোৱা বাবেই এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে বুলিও সংবাদ মাধ্যমৰ সন্মুখত অৱগত কৰে কেন্দ্ৰীয় বিত্তমন্ত্ৰী গৰাকীয়ে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ এই সিদ্ধান্তৰ পূৰ্বেই ই-চিগাৰেটৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞামূলক অধ্যাদেশ দাখিল কৰা হৈছিল।

 

 

দৰঙৰ বুঢ়া আৰক্ষীৰ কাণ্ডক লৈ এতিয়া উত্তাল হৈ পৰিছে সৰ্বত্ৰ। ছ’চিয়েল মিডিয়াত ঘটনাটোক লৈ ভিন্ন মহলে নিজৰ নিজৰ ধৰণে ব্যক্ত কৰিছে প্ৰতিক্ৰিয়া। কোনোৱে যদি অভিযুক্তৰ ভগ্নীক প্ৰহাৰক লৈ আৰক্ষীক জগৰীয়া কৰিছে আন কোনোৱে আকৌ ভগ্নীকেইগৰাকীকে জগৰীয়া কৰা দেখা গৈছে। বহুতে আকৌ ঘটনাটোক 'লাভ জেহাদ’ বুলিও দাবী কৰিছে। যুৱতীগৰাকীয়ে দুটা দিনত দিয়া পৃথক পৃথক ভাষ্যয়ো বিভ্ৰান্ত কৰি তুলিছে ৰাজ্যবাসীক। এনে পৰিপ্ৰেক্ষিততে ঘটনাৰ সবিশেষ জনাতো অতিশয় জৰুৰী হৈ পৰিছে। 

 

ঘটনাটোনো কি?

 

Categories: 

 

বিশ্বৰ অন্যতম প্রভাৱশালী নেতা, ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৱ মোডীৰ আজি ৬৯ বছৰীয়া জন্ম দিৱস৷ ১৯৫০চনৰ ১৭ ছেপ্তেম্বৰত গুজৰাটৰ ভাদনগৰত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে৷ 

 

জন্মদিন উপলক্ষে গুজৰাটৰ গান্ধীনগৰত মাতৃ হীৰাবেন মোডীৰ আৱাসগৃহত উপস্থিত হয় দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকী৷  মাতৃৰ সৈতে দুপৰীয়াৰ আহাৰো গ্ৰহণ কৰি দীৰ্ঘ সময় মাতৃৰ সৈতে কটাই জন্মদিনটোত অনাগত দিনৰ কুশল কামনাৰে মাতৃ হীৰাবেন মোডীৰ শুভাশীষ লয় নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে। ইয়াৰ পাছতেই গান্ধীনগৰৰ পৰা নৰ্মদা জিলালৈ গৈ ষ্টেচ্যু অৱ ইউনিটী আৰু চৰদাৰ সৰোবৰ বান্ধৰ প্ৰস্তুতিৰ বুজ লয়।

 

ये फ़ासले तेरी गलियों के हमसे तय न हुए
हज़ार बार चले हम, हज़ार बार रुके

 

 

মানুহৰ কেৱল ভৰিয়েই পিছল নাখায়, জিভাও পিছল খায়৷ ভৰি পিছল খালে সিমান বিপদ নহয় যিমান জিভা পিছল খালে হয়৷ সাধাৰণ মানুহৰ কথা বাৰু যেনতেন কিন্তু সমাজৰ শীৰ্ষস্থানীয় মানুহৰ যদি জিভা পিছল খায় তেন্তে তেওঁ ছ’চিয়েল মিডিয়াত ট্ৰ’ল খাবলৈ সাজু হৈ থকাই ভাল৷

 

সদ্যহতে ট্ৰ’লৰ সন্মুখীন হৈছে কেন্দ্ৰীয় ৰে’ল আৰু বাণিজ্য মন্ত্ৰী পীযুষ গোৱেল৷ কিন্তু কিয়? পীযুষ গোৱেলক এক প্ৰশ্ন কৰা হৈছিল যে বৰ্তমান দেশৰ আৰ্থিক বিকাশলৈ চাই ভাৰতে কিদৰে পাঁচ লাখ কোটি টকাৰ অৰ্থনৈতিক ব্যৱস্থাত উপনীত হ’ব পাৰিব?

 

 

 

চন্দ্ৰযান-২ৰ সফল উৎক্ষেপণৰ অন্তত সমগ্ৰ দেশবাসী অধীৰ অপেক্ষাৰে ৰৈ আছিল বিক্ৰম লেণ্ডাৰৰ সঠিক অৱতৰণলৈ। কিন্তু বিশেষ কাৰিকৰী কাৰণত ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা চমুকৈ ইছৰোৰ বাংগালুৰুস্থিত কেন্দ্ৰৰ সৈতে চন্দ্ৰপৃষ্ঠলৈ মাত্ৰ ২.১ কিলোমিটাৰ থকা অৱস্থাতে ৭ ছেপ্টেম্বৰৰ মাজ নিশা প্ৰায় সংযোগ বিচ্ছিন্ন ঘটে। 

 

 

Pages