টকিঅ’ : অসম কন্যা লাভলিনা বৰগোহাঞিয়ে কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত প্ৰৱেশ কৰে৷আজিৰ প্ৰি-কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেলত লাভলিনাই জাৰ্মান প্ৰতিদ্বন্দ্বী আপেটছ নেডিমক ৩-২ ব্যৱধানত পৰাস্ত কৰে৷লাভলিনাৰ বিজয়ত উৎফুল্লিত হৈ পৰিছে অসমৰ লগতে সমগ্ৰ দেশ৷লাভলিনাৰ পৰৱৰ্তী খেল অহা ৩০ জুলাইত হব কোৱাৰ্টাৰ ফাইনেল৷

টকিঅ’: ৰূপৰ পদকেৰে টকিঅ’ অলিম্পিকত ভাৰতৰ হৈ প্ৰথমটো পদক জিনিলে মনিপুৰৰ জীয়ৰী মীৰাবাঈ চানুৱে৷ মহিলাৰ ভাৰোত্তলনত ৪৯কিলো শাখাত ৰূপৰ পদক অৰ্জন কৰি ২১ বছৰৰ মুৰত ইতিহাস ৰচিলে মীৰাবাঈয়ে৷ এই শাখা চীনৰ হাউ ঝুয়ে স্বর্ণ আৰু ইন্দোনেচীয়াৰ উইণ্ডি আইছাহে ব্ৰঞ্জৰ পদক লাভ কৰে৷ মীৰা বাঈয়ে ২০২ কিলোগ্ৰাম ভাৰ উত্তোলন কৰি এই সন্মান অৰ্জন কৰে৷ আনহাতে চীনা খেলুৱৈ গৰাকীয়ে ২১০ কিলোগ্ৰাম ভাৰ উত্তোলন কৰি সোনৰ পদক লাভ কৰে৷ 
উল্লেখযোগ্য যে কৰ্ণম মালেশ্বৰীৰ পিচত মীৰাবাঈ চানু এই অভিলেখ অৰ্জন কৰা প্ৰথম গৰাকী খেলুৱৈ৷ 

গোলাঘাটঃ  গোলাঘাট জিলাত নিত্য প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰীৰ দাম বৃদ্ধি সংক্ৰান্তত কালি জিলা উপায়ুক্তৰ কাৰ্য্যালয়ৰ সভাকক্ষত এখন সভা অনুষ্ঠিত হয় । অতিৰিক্ত উপায়ুক্ত মুন গগৈৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত সভাত কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰা হয় । সভাত অতিৰিক্ত উপায়ুক্তগৰাকীয়ে আসন্ন বাৰিষাৰ সময়ছোৱাৰ বাবে সকলো নিত্য প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰী মজুত ৰাখিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে । 

গোলাঘাটঃ ৰাজ্যখনত ক’ভিড-১৯ ভাইৰাছ জনিত সংক্ৰমনৰ বিৰুদ্ধে চৰকাৰ তথা জনসাধাৰনে ঐক্যবদ্ধভাৱে যুজ কৰি থকাৰ বাবে আজি ৰাজ্যখনৰ ক’ভিড সংক্ৰমন লাহে লাহে হ্ৰাস পোৱাটো পৰিলক্ষিত হৈছে৷ চৰকাৰৰ সৈতে এই যুজখনত ৰাজ্যখনৰ বিভিন্ন সমাজসেৱী অনুস্থান অহৰহভাৱে কাম কৰি অহা দেখা গৈছে৷

আজি ঠিক তেনেকুৱা উদ্দেশ্যৰেই গোলাঘাটৰ এক অগ্ৰণী বেচৰকাৰী সংগঠন প্ৰয়াস উন্নয়ন সমিতিয়ে আজি খুমটাই সমষ্টিৰ বিধায়ক মৃণাল শইকীয়াক সাক্ষাৎ কৰি জিলাখনৰ ক’ভিড যোদ্ধাসকল আৰু জনসাধাৰনৰ সুবিধা হোৱাকৈ তেখেতৰ হাতত কিছুসংখ্যক মাস্ক,  গ্ল'ভছ, চেনিটাইজাৰ আৰু পি পি ই কিট অৰ্পণ কৰে।  

  • ৰোগমুক্ত নোহোৱালৈকে ঘৰতে আছুটীয়াকৈ থকা ক'ভিড ৰোগীসকলৰ খবৰ ৰখাৰ নিৰ্দেশ
  • সুস্থ হৈ উঠা ক'ভিড ৰোগীক চিকিৎসালয়ৰ পৰা ঘৰত থৈ অহাৰ ব্যৱস্থা কৰাৰ নিৰ্দেশ
  • গোলাঘাট ক'ভিড চিকিৎসালয়ত সংযোজন হ'ব ১০০ খন নতুন বিচনা
  • ১০দিনৰ ভিতৰত কাৰ্যক্ষম হ'ব ১০ খন বিচনাযুক্ত ক'ভিড আই চি ইউ

গোলাঘাটঃ সম্প্ৰতি ক'ৰণা মহামাৰীৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত চৰকাৰে জাৰি কৰা নীতি নিৰ্দেশনা অনুসৰি ৰাজ্যৰ ধৰ্মীয় পীঠস্থান অথবা ৰাজহুৱা উপাসনা স্থলীসমূহ বন্ধ হৈ আছে। এনে স্থলীসমূহলৈ  এতিয়া ভক্তপ্ৰাণ ৰাইজ আহিব পৰা নাই । 

??? 
=======
দাসত্বৰ পৰা মুক্ত হৈ
এদিন আগুৱাব খুজিছিল সিহঁত
সিদিনা এন্ধাৰ নাছিল 
নিজৰ দৰে চেকুৰাইছিল ঘোঁৰা 
সিদিনা আকাশখন ফৰকাল নাছিল 
সিহঁতবোৰে  জুখিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল 
আকাশৰ উদাৰতা
আকাশখনৰ এফাল 
দাবীও কৰা নাছিল 
আকাশৰ বিপক্ষেও কোৱা নাছিল
 
অথচ্ নিৰ্বাক
জোঁট লগা চুলিবোৰৰ দৰে কথাবোৰ 
কথাবোৰৰ মাজত লুকাই থকা 
অতবোৰ কথাৰ সমিধান নাই
সমাজত খাব নোপোৱা জাত সিহঁতবোৰ !!!

গোলাঘাটঃ  শাসনাধিস্থ বিজেপি নেতৃত্বাধীন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে গৃহীত কৰা দেশৰ জনস্বাৰ্থ তথা কৃষক বিৰোধী তিনিখন কৃষি আইনৰ বিৰোধিতা কৰি দেশৰ কৃষক সকলে যোৱা বছৰৰ ২৬ নৱেম্বৰৰ পৰা ৰাজধানী চহৰ দিল্লীৰ সীমান্তত অবিৰত ভাৱে আন্দোলন কৰি আছে। এই অবিৰত আন্দোলনে আজি ৬ মাহ সম্পূৰ্ণ কৰিছে। 

Pages