নিউয়ৰ্কঃ আফ্ৰিকান-আমেৰিকান জৰ্জ ফ্লয়েডৰ মৃত্যুত সমগ্ৰ আমেৰিকাতে তুংগত উঠিছে প্ৰতিবাদ। মাৰ্কিন যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ভিন্ন প্ৰান্তত ইতিমধ্যে আৰক্ষীৰ হাতত গ্ৰেপ্তাৰ হৈছে ৪০০০ৰো অধিক প্ৰতিবাদকাৰী। বিক্ষোভকাৰীসকলক ছত্ৰভংগ দিয়াবলৈ আৰক্ষীয়ে ৰবৰৰ বুলেটৰ লগতে কন্দুৱা গেছো প্ৰয়োগ কৰিছে। ইমানৰ পিছতো দেশখনত অব্যাহত আছে তীব্ৰ প্ৰতিবাদ।

Categories: 

নতুন দিল্লী/গুৱাহাটীঃ লকডাউনৰ চাৰিটাকৈ পৰ্যায়ৰ পিছত আজিৰে পৰা দেশত আৰম্ভ হৈছে আনলক-১। এই আনলক-১ৰ প্ৰথম দিনটোতে কৰ’না আক্ৰান্তৰ সংখ্যাই ৰচিছে আন এক অভিলেখ। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ৰ সূত্ৰই সদৰী কৰা মতে যোৱা ২৪ ঘণ্টাত দেশত কৰ’নাত আক্ৰান্ত হৈছে ৮ হাজাৰ ৩৩২ জন লোক।

নতুনকৈ ৮ সহস্ৰাধিক লোক আক্ৰান্ত হোৱাৰ ফলত দেশত এই পৰ্যন্ত কৰ’নাত আক্ৰান্ত হোৱা মুঠ লোকৰ সংখ্যা হৈছেগৈ ১ লাখ ৯০ হাজাৰ ৫৩৫ জন। ইয়াৰ ভিতৰত কেৱল মহাৰাষ্ট্ৰতেই আক্ৰান্ত হৈছে ৬৫ হাজাৰৰো অধিক লোক। এনেদৰে ব্যাপক হাৰত হোৱা সংক্ৰমণৰ ফলত বিশ্বৰ প্ৰথম দহখন কৰ’না আক্ৰান্ত দেশৰ ভিতৰত সপ্তম স্থান পাইছে ভাৰতে।

Categories: 

অনলাইন প্ৰতিবেদনঃ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে দ্বিতীয়টো কাৰ্যকালৰ এটা বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ অন্তত আজিৰে পৰা আৰম্ভ হৈছে দ্বিতীয় বৰ্ষ। বিগত বৰ্ষৰ ৩০ মে’ত দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰা মোদী এতিয়া উক্ত পদৱীত ৬ বছৰীয়া অভিজ্ঞতাৰে পৰিপূৰ্ণ। ৬টা বছৰৰ অন্তত ভাৰতীয় ৰাজনীতিত বৰ্তমানো অপৰাজেয় হৈ ৰৈছে মোদী। 

গোৱালপাৰাঃ কৰ’না ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণ অব্যাহত থকাৰ সময়তে গোৱালপাৰা জিলাত এইবাৰ ভূতৰ ওপৰত দানহ স্বৰূপ হৈ পৰিছে বানপানী। চুবুৰীয়া ৰাজ্য মেঘালয়ৰ গাৰোপাহাৰৰ পৰা নামি অহা পানীয়ে বুৰাই পেলাইছে জিলাখনৰ বিস্তীৰ্ণ অঞ্চল। 

জিলাখনৰ বলবলা, চান্দমাৰী, ৰংচাই, মাৰকুলা আদিকে ধৰি বিস্তীৰ্ণ অঞ্চল প্লাৱিত কৰি তুলিছে গাৰোপাহাৰৰ পৰা বৈ অহা বাঢ়নী পানীয়ে। কিছু অঞ্চল মুকলি হৈছে যদিও এতিয়াও বুৰ গৈ আছে একাধিক অঞ্চল।

গছৰ ডাল-পাতেৰে আশ্ৰয়স্থল​ নিৰ্মাণ

Categories: 

নতুন দিল্লীঃ অৱশেষত সকলো জল্পনা-কল্পনাৰ অন্ত পেলাই শনিবাৰে সন্ধিয়া কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰণালয়ে ঘোষণা কৰিলে পঞ্চম পৰ্যায়ৰ লকডাউন। পূৰ্বতকৈ নীতি-নিয়ম কিছু শিথিল কৰি ঘোষণা কৰা এই লকডাউন অহা ১ জুনৰ পৰা আৰম্ভ হৈ ৩০ জুনত অন্ত পৰিব। লকডাউন অব্যাহত থাকিলেও অহা ৮ জুনৰ পৰা কণ্টেইনমেণ্ট জ’নৰ বাদে বাকী অঞ্চলসমূহত সামাজিক দূৰত্ব বৰ্তাই ৰাখি শ্বপিং মল আৰু ধৰ্মীয় স্থানসমূহ খুলিবলৈ অনুমতি প্ৰদান কৰা হৈছে। 

Categories: 

লণ্ডনঃ মহামাৰী কৰ'নাৰ সন্ত্ৰাস দিনক দিনে বৃদ্ধি পাইছে। বৃদ্ধি পাইছে এই ভাইৰাছত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যুমুখত পৰা লোকৰ সংখ্যা। সমগ্ৰ বিশ্বত বৰ্তমানলৈ আক্ৰান্ত হৈছে ৬০ লক্ষাধিক লোক, মৃত্যু ঘটিছে প্ৰায় ৩,৬৭০০০ জনৰ। ভাৰততো ক্ৰমাগতভাৱে বৃদ্ধি পোৱা আক্ৰান্ত আৰু মৃতকৰ সংখ্যাই আতংকিত কৰি ৰাখিছে দেশবাসীক। ভাৰতত ৩০ মে' পৰ্যন্ত ১,৭৪০০০ জন লোক আক্ৰান্ত হৈছে এই ভাইৰাছত। আনহাতে কৰ'নাৰ উৎপত্তিস্থল চীনকো পিছ পেলাই ভাৰতত মৃত্যু ঘটা লোকৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে ৪৯৮১ জনলৈ। 

খেৰণিঃ পশ্চিম কাৰ্বি আংলঙৰ খেৰণিৰ কোৱাৰেন্টাইন কেন্দ্ৰক লৈ আতংকিত হৈ পৰিছে খেৰণিবাসী। উল্লেখ্য যে খেৰণি হাইস্কুলত স্থাপন কৰা কোৱাৰেন্টাইন কেন্দ্ৰত এই পৰ্যন্ত ৰখা হৈছে ৮৮ জনকৈ লোকক। কিন্তু কেন্দ্ৰটোত থকা লোকসকলক নিৰীক্ষণত ৰখাৰ বাবে কেন্দ্ৰটোত নাই কোনো আৰক্ষী অথবা জিলা প্ৰশাসনৰ লোক। 

Categories: 

দুলীয়াজানঃ তিনিচুকীয়া জিলাৰ বাঘজানস্থিত অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ ৫ নং তৈলকূপত যোৱা ২৭ মে'ত সংঘটিত গেছ নিৰ্গমন ঘটনাৰ পাছত সম্প্ৰতি অপৰিৱৰ্তিত পৰিস্থিতিৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত আজি পেট্ৰ’লিয়াম আৰু প্ৰাকৃতিক গেছ দপ্তৰৰ মন্ত্ৰী ধৰ্মেন্দ্ৰ প্ৰধানে অইল ইণ্ডিয়া আৰু অ’ এন জি চিৰ অধ্যক্ষ আৰু পৰিচালন সঞ্চালকদ্বয়ৰ সৈতে এক বৈঠকত মিলিত হয়। 

Categories: 

নতুন দিল্লীঃ লকডাউনৰ চতুৰ্থ পৰ্যায়ৰ অন্ত পৰিব অহা ৩১ মে’ত। ইয়াক মাজতে এতিয়া চৰ্চা চলিছে লকডাউনৰ পঞ্চম পৰ্যায়ক লৈ। কেবাটাও ৰাষ্ট্ৰীয় সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰিত কোৱা হৈছে যে লকডাউন কিছু শিথিল  কৰি অহা ১৫ জুনলৈ পুনৰ বৃদ্ধি কৰা হ’ব। 

বৃহস্পতিবাৰে এই সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় কেবিনেট সচিব ৰাজীৱ গোবাই সকলো ৰাজ্যৰ মুখ্য সচিব আৰু স্বাস্থ্য সচিবসকলৰ সৈতে ভিডিঅ’ কনফাৰেন্সিঙৰ জৰিয়তে বৈঠকত মিলিত হয়। এই অনলাইন বৈঠকত কৰ’না প্ৰভাৱিত মহানগৰসমূহৰ পৌৰ নিগমৰ মেয়ৰসকলেও ভাগ লোৱা বুলি বাতৰিত প্ৰকাশ পাইছে।

Categories: 

তিনিচুকীয়াঃ অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ দায়িত্বজ্ঞানহীন কৰ্মকাণ্ড কোনো নতুন কথা নহয়। অইল কৰ্তৃপক্ষৰ দায়িত্বহীনতাৰ ফলত একাধিকবাৰ তেল পৰিবাহী পাইপলাইনত বিস্ফোৰণ, খাদত বিস্ফোৰণৰ ফলত বিস্তৰ অঞ্চলৰ কৃষক ৰাইজ, পশুধন, শস্য পথাৰৰ ক্ষয়-ক্ষতিৰ উদাহৰণৰ পিছত আজি পুনৰ অইলৰ চৰম অবিবেচকী কৰ্ম-কাণ্ডৰ ফলত তিনিচুকীয়া জিলাৰ বৃহৎ অঞ্চল এটালৈ আহি পৰিছে ভয়ংকৰ বিপদৰ আগজাননী। 

Categories: 

Pages