শুভ নৱবৰ্ষ ২০২০। News Next Oneৰ তৰফৰ পৰা সমূহ ভিউৱাৰ্ছ তথা অসমবাসী ৰাইজলৈ নতুন বছৰৰ শুভেচ্ছা জনালো। অসমীয়া ভাষাৰ প্ৰথমটো নিউজ পৰ্টেল হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰাৰ পিছৰে পৰা ভিন্ন উত্থান-পতনৰ মাজেৰে আহি আমি উপস্থিত হৈছো এই শুভক্ষণত। নতুন বছৰ এটাত ভৰি থোৱাৰ সময়তে আমাৰ ৰাজ্যৰ চৌদিশ এতিয়াও উত্তাল হৈ আছে। ভোগালীলৈও মাজত মাথো কেইটামান দিন। নতুন বছৰ, ভোগালী এই সকলোবোৰৰ মাজতে অসমীয়া ৰাইজ আজি নিজৰ সংকটকালত মাৰবান্ধি থিয় হৈছে। নতুন ৰূপত ওলাই আহিছে সজাগ জনতা। আন্দোলনো চলিছে, লগতে চলিছে কাম। অলপকৈ হ'লেও যেন কৰ্ম-সংস্কৃতি বুজি উঠিছে অসমীয়া ৰাইজে।

Categories: 

মুম্বাইঃ 'তানাজীঃ দ্য আনছাং ৱেৰিয়ৰ’ চিনেমাখনত ইতিহাসক বিকৃতভাৱে উপস্থাপন কৰা হৈছে। এই মন্তব্য কৰিছে চিনেমাখনৰ এটি অন্যতম গুৰুত্বপূৰ্ণ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰা অভিনেতা ছঈফ আলী খানে। প্ৰতিষ্ঠিত সাংবাদিক অনুপমা চোপ্ৰাৰ সৈতে হোৱা এক সাক্ষাৎকাৰত অভিনেতাগৰাকীয়ে কয় যে উদয়ভান ৰাথোৰৰ চৰিত্ৰটোৰ প্ৰতি তেওঁ আকৰ্ষিত হৈ পৰিছিল আৰু সেয়ে অভিনয় কৰাৰ পৰা নিজকে বিৰত ৰখাৰ কথা মনলৈ নাহিল।

জম্মুঃ সৰ্বোচ্চ ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশৰ পিছতে জম্মু আৰু কাশ্মীৰত প্ৰায় ৫ মাহৰ অন্তত মুকলি কৰি দিয়া হৈছে প্ৰিপেইড মোবাইল সংযোগৰ ভইচ কল আৰু এছএমএছ সেৱা। যোৱা আগষ্ট মাহত কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চললৈ অৱনমিত কৰা হোৱা ৰাজ্যখনৰ প্ৰশাসনে সদৰী কৰা মতে কাশ্মীৰ উপত্যকাত দুখন জিলাত এই সেৱা পুনৰ আৰম্ভ কৰা হৈছে।

জম্মুত আয়োজিত এক সংবাদমেলত শীৰ্ষ বিষয়া ৰোহিত কাঞ্চালে জনোৱা মতে কিছু বাধ্য-বাধকতাৰ মাজেৰে কাশ্মীৰ উপত্যকাৰ বন্দিপৰা আৰু কুপৱাৰা জিলাত আৰু জম্মুৰ আন ১০খন জিলাত পোষ্টপেইড ছিম কাৰ্ডত ২জি ইণ্টাৰনেট সেৱা পুনৰ প্ৰদানৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে।

Categories: 

নতুন দিল্লীঃ দেশত অৰ্থনৈতিক মন্দাৱস্থা অব্যাহত থকাৰ মাজতে ভূতৰ ওপৰত দানহ হৈ পৰিছে মুদ্ৰাস্ফীতি। সৰ্বাসাধাৰণৰ মূৰত ৰামটাঙোন শোধাই বিগত ৫ বছৰৰ ভিতৰত এতিয়া মুদ্ৰাস্ফীতিয়ে গঢ়িছে অভিলেখ। প্ৰকাশিত বাতৰি অনুযায়ী ২০১৯ বৰ্ষৰ ডিচেম্বৰত খুচুৰা মুদ্ৰাস্ফীতিৰ হাৰ বৃদ্ধি পাই হৈছেগৈ ৭.৩৫ শতাংশ। নৱেম্বৰ মাহত এই হাৰ আছিল ৫.৫৪ শতাংশ। অৰ্থাৎ এমাহৰ ভিতৰতে খুচুৰা পণ্যৰ মূল্যবৃদ্ধি হৈছে ১.৮১ শতাংশ।

কোকৰাঝাৰঃ  ভোগালীৰ আনন্দ উলাহৰ মাজতো ৰাজ্যত ব্যাপক ৰূপত "কা" বিৰোধী প্ৰতিবাদ অব্যাহত আছে। জাতিধ্বংসী আইনখনৰ বিৰুদ্ধে ৰাজ্যত বিভিন্ন দল সংগঠনে প্ৰতিবাদ অব্যাহত ৰখাৰ সময়তে আজি কোকৰাঝাৰত "কা" বাতিল আৰু জনজাতিকৰণৰ দাবীত সদৌ অসম আদিবাসী ছাত্ৰ সন্থা (আছা) আৰু সদৌ অসম নাথ যোগী ছাত্ৰ সন্থাই যৌথভাৱে ২৪ ঘন্টীয়া অনশন কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছে৷

Categories: 

গুৱাহাটীঃ চাওতে চাওতে আহি পালে হেঁপাহৰ ভোগালী। পিছে এইবাৰ ক’তোৱেই নাই ভোগালীৰ সেই প্ৰাণভৰা উছাহ। বিপৰীতে ভোগালী বিহু হৈ পৰিছে প্ৰতিবাদৰ আন এক নাম। ইতিমধ্যে সদৌ অসম ছাত্ৰ সন্থাই কেন্দ্ৰই অধিসূচনাৰ জৰিয়তে ১০ জানুৱাৰীৰ পৰা বলৱৎ কৰা নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইনখনক জাতিধ্বংসী আখ্যা দি প্ৰতিটো মেজিৰ জুইত উক্ত আইনখনৰ প্ৰতিলিপি দাহ কৰিবলৈ আহ্বান জনাইছে অসমবাসী ৰাইজক।

Categories: 

কোকৰাঝাৰঃ  কোকৰাঝাৰ থানাৰ অন্তৰ্গত চেচাঁপানী গাওঁত যোৱা নিশা এগৰাকী বিবাহিতা  মহিলাক অতি নিৰ্মমভাৱে দুৰ্বৃত্তই ডিঙিত কাপোৰেৰে ফাঁচি লগাই হত্যা কৰা ঘটনাই চাঞ্চল্যৰ সৃষ্টি কৰিছে৷ হত্যাৰ বলি হোৱা মহিলাগৰাকী সুখজান বিবি (৩৮) বুলি চিনাক্ত কৰা হৈছে৷

প্ৰাপ্ত বাতৰি মতে চেচাঁপানী গাওঁৰ আমিৰ আলি মণ্ডলৰ পত্নী সুখজান বিবিয়ে যোৱা কালি সন্ধিয়াৰ পৰা ৰহস্যজনকভাৱে সন্ধানহীন হৈ পৰাত পৰিয়ালৰ লোকে বিচাৰ খোচাৰ আৰম্ভ কৰে৷ বহু ঠাইত বিচাৰ খোচাৰ কৰাৰ অন্তত নিশা প্ৰায় ১১ বজাত ওচৰতে থকা ধাননি পথাৰত সুখজান বিবিৰ অৰ্ধ উলংগ মৃতদেহটো ফাঁচি লগোৱা অৱস্থাত উদ্ধাৰ হয়৷

Categories: 

কোকৰাঝাৰঃ 'কা’ বিৰোধী আন্দোলনক লৈ চৌদিশ উত্তাল হৈ থকা সময়তে বিটিএডি তথা সমগ্ৰ অসমলৈ আহিছে এটি আশাব্যঞ্জক খবৰ। এই খবৰে এতিয়া হাঁহি কঢ়িয়াই আনিছে শতাধিক পৰিয়ালৰ মাজলৈ।

নতুন বছৰৰ আৰম্ভণিতে অহা এই ভাল খবৰটো হৈছে দীঘলীয়া অপেক্ষাৰ অন্ত পেলাই মূলসুঁতিলৈ উভতিছে বড়ো বিদ্ৰোহী সংগঠন এনডিএফবিৰ চৌৰাইগৌৰা গোটে। চৰকাৰী সূত্ৰই সদৰী কৰা অনুযায়ী সংগঠনটোৰ চৌৰাইগৌৰা গোটটোৰ অৰ্ধশতাধিক সদস্যই ইতিমধ্যে চুবুৰীয়া ৰাষ্ট্ৰৰ ঘন অৰণ্য ত্যাগ কৰি প্ৰৱেশ কৰিছে ভাৰতত। 

Categories: 

পিয়ং ইয়াংঃ কামলৈ গৈছিল পিতৃ-মাতৃ। ঘৰত দুই সন্তান। দূৰৰ পৰা দেখিছিল, জুয়ে ছানি ধৰিছে ঘৰটো। উধাতু খাই দৌৰি আহি দুই সন্তানক উদ্ধাৰ কৰিছিল মাতৃয়ে। সন্তানক উদ্ধাৰ কৰাৰ তাড়নাত পাহৰি পেলাইছিল বেৰত ওলমি থকা বিশেষ ফটোকেইখনৰ কথা। সেয়াই এতিয়া কাল হ’ল দুটি সন্তানৰ মাতৃ মহিলাগৰাকীৰ। 

জুইত কিয় জাহ যাবলৈ এৰি দিব ফটোকেইখন? দেশৰ মহান নায়কৰ ফটোক অপমান! বনজুইৰ দৰে নিমিষতে বিয়পি গ’ল খবৰ। কাণত পৰিল প্ৰশাসনৰো। আৰক্ষী আহি সোঁৱৰাই দিলে সেই নিয়ম যে প্ৰথমে ফটো উদ্ধাৰ, তাৰ পাছতহে সন্তান। কিন্তু সেই নিয়ম ভংগ কৰাৰ অপৰাধত এতিয়া যাৱজ্জীৱন কাৰাগাৰত কটাব লাগিব মহিলাগৰাকীয়ে।

Categories: 

নতুন দিল্লীঃ ক্ৰমাগত বিত্তীয় ঘাটিৰ ফলত বিপৰ্যস্ত হৈ পৰিছে নৰেন্দ্ৰ মোদী নেতৃত্বাধীন বিজেপি চৰকাৰ। খৰছ অপৰিৱৰ্তিত হৈ থাকিলেও আশা কৰা মতে হোৱা নাই ৰাজহ সংগ্ৰহ। এনে সংকটজনক পৰিস্থিতিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবৰ বাবে পুনৰ ৰিজাৰ্ভ বেংক অব ইণ্ডিয়াৰ দ্বাৰস্থ হৈছে কেন্দ্ৰ চৰকাৰ। 

চৰকাৰী সূত্ৰৰ উদ্ধৃতিৰে এই কথা প্ৰকাশ কৰিছে সংবাদ সংস্থা ৰয়টাৰ্ছে। বাতৰিটোত কোৱা হৈছে যে বাজেট দাখিলৰ পূৰ্বেই ধন বিচাৰি বিত্ত মন্ত্ৰণালয়ে আবেদন জনাইছে কেন্দ্ৰীয় বেংকটোক।

Pages