যোৰহাটঃ আজি কিমান তাৰিখ? এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰত সকলোৱে তপৰাই ক’ব '৩০ জুলাই’। কিন্তু যদিহে সোধা হয় যে অসমীয়া কেলেণ্ডাৰমতে আজি কেই তাৰিখ? তেতিয়া আপুনি তাৰ উত্তৰ দিব নোৱৰাৰ সম্ভাৱনাই অধিক। ইংৰাজী কেলেণ্ডাৰ অনুযায়ী জীৱন নিৰ্বাহত অভ্যস্ত আমি প্ৰতিজন অসমীয়াই এতিয়া অসমীয়া তাৰিখ প্ৰায় নাজানো বুলিয়েই ক’ব পাৰি।

Categories: 

বিশেষ প্ৰতিবেদনঃ কবিয়ে কৈ গৈছে, 'অকল নিজৰ নিমিত্তে নহয়/ আমাৰ জীৱন ভাই/ পৰৰ কাৰণে খাটিব পাৰিলে/ সংসাৰ সুখৰ ঠাই’। এই কথাষাৰ যেন মৰ্মে মৰ্মে উপলব্ধি কৰিছিল ২৭ বছৰীয়া কেৰালাৰ এইজন যুৱকে। সেয়ে জীৱন কালত হাজাৰজনৰ প্ৰাণ ৰক্ষা কৰা যুৱকজনে এতিয়া নিজৰ মৃত্যুৰ পিছতো ৮ জনকৈ লোকক জীয়াই তুলিবলৈ সমৰ্থ হৈছে।জীৱনক প্ৰকৃতাৰ্থত জীৱন ৰূপ প্ৰদান কৰা এই যুৱকজনৰ নাম এছ অনুজিত। কৰ’নাৰ প্ৰভাৱত সমগ্ৰ বিশ্বতে লক্ষ লক্ষ লোকে চাকৰি হেৰুওৱাৰ দৰেকৈ অনুজিতেও হেৰুৱাবলগীয়া হৈছিল চাকৰি। সেয়ে আনলক প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হোৱাৰ পিছত পুনৰ নতুন কামৰ সন্ধান কৰিছিল তেওঁ। 

বাঘজানৰ অসমাপ্ত ট্ৰেজেদি। লাৱণ্যহঁতে হেৰুৱালে জীৱনৰ লাৱণ্য। বনলতাহঁতে হেৰুৱালে আপোন বননি। থমকিল গ্ৰাম্য পৰ্যটন, ধ্বংসমুখী ঐতিহ্য। সবিশেষ সামৰি জ্যেষ্ঠ সাংবাদিক দিগন্ত শৰ্মাৰ বিশেষ প্ৰতিবেদন।


Categories: 

বিশেষ প্ৰতিবেদনঃ চীনৰ আক্ৰমণৰ পৰা অসম তথা উত্তৰ-পূবক সুৰক্ষা দিবলৈ বৰ লুইতত হ’ব সুৰংগ পথ। লুইতৰ পানীৰ তলেৰে যাবলগীয়া এই সুৰংগ পথে সংযোগ কৰিব গহপুৰ আৰু নুমলীগড়ক। সুৰংগ পথ নিৰ্মাণৰ বাতৰি প্ৰকাশ পোৱাৰ লগে লগে সমগ্ৰ দেশৰ লগতে অসমৰ ছ’চিয়েল মিডিয়াত নেটিজেনসকলে বিষয়টোক লৈ ব্যাপক চৰ্চা কৰা দেখা গৈছে।

বিশেষ প্ৰতিবেদনঃ আকৌ সলনি কৰিব লগীয়া হ'ব পাৰে SIMকাৰ্ড আৰু মোবাইল হেণ্ডছেট। অচিৰেই আউটডেটেড হৈ পৰিব পাৰে 4G ইণ্টাৰনেট! ফেচবুক আৰু গুগলৰ হাতত ধৰি ভাৰতত 5G সেৱা আৰম্ভ কৰিবলৈ ওলাইছে মুকেশ আম্বানিৰ ৰিলায়েন্স জিঅ’ই। দ্ৰুত গতিত ইণ্টাৰনেটৰ পৃথিৱীলৈ অহা পৰিৱৰ্তনৰ সোৱাদ ভাৰতবাসীক প্ৰদান কৰাৰ বাবে ইতিমধ্যে সাজু হৈ উঠিছে জিঅ’। বুধবাৰে ৪৩ সংখ্যক বাৰ্ষিক সাধাৰণ সভাত 4Gৰে তথ্য-প্ৰযুক্তিৰ ক্ষেত্ৰত বিপ্লৱৰ সৃষ্টি কৰা  প্ৰতিষ্ঠানটোৰ অধ্যক্ষ মুকেশ আম্বানিয়ে অহা বছৰৰ পৰা 5G সেৱাৰ কাম আৰম্ভ কৰাৰ কথা আনুষ্ঠানিকভাৱে ঘোষণা কৰে।

স্বাস্থ্য প্ৰতিবেদনঃ কৰোনা মহামাৰীৰ সময়ত শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধক ক্ষমতা বঢ়াবলৈ বহু স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞই খাদ্যত ডালচেনিৰ ব্যৱহাৰৰ পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছে। বিভিন্ন গৱেষণাত এয়া প্ৰমাণিত হৈছে যে কৰ’না ভাইৰাছৰ ঘৰুৱা প্ৰতিষেধক হিচাপে ডালচেনি ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা যায়৷ কিন্তু কোন সময়ত আৰু কেনেকৈ এই ডালচেনি ব্যৱহাৰ কৰিলে আমাৰ শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিষেধক ক্ষমতা বৃদ্ধি হ’ব সেয়া জানি লোৱা দৰকাৰ।

বাণিজ্য প্ৰতিবেদনঃ গুগলৰ সহায়ত অনাগত সময়ত এক নতুন ৰূপ লাভ কৰিব ভাৰতে। ভাৰতত মাৰ্কিন প্ৰতিষ্ঠানটোৱে ৭৫ হাজাৰ কোটি টকা বিনিয়োগ কৰিবলৈ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰাৰ পিছতে এই আশা দেখা গৈছে। প্ৰকাশিত বাতৰি অনুযায়ী অহা ৫-৭ বছৰলৈকে উক্ত ধনৰাশিৰ জৰিয়তে ভাৰতত বিভিন্ন আঁচনি ৰূপায়ণ কৰিব মাৰ্কিন প্ৰতিষ্ঠানটোৱে। 

জেনেভাঃ কৰ’না মহামাৰীক লৈ প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ গ্ৰহণ নকৰিলে পৰিস্থিতি আৰু অধিক ভয়াৱহ হৈ পৰিব। সোমবাৰে এই মন্তব্য কৰিছে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই চমুকৈ WHOৰ মূৰব্বী ডাঃ টেড্ৰ’ছ এডনাম গেব্ৰিয়েছেছে। তেওঁ আৰু কয় যে কৰ’না ৰোধৰ ক্ষেত্ৰত বহু দেশে ভুল পথেৰে অগ্ৰসৰ হৈছে।

'কৰ’না ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ নতুন ঘটনা দিনে দিনে বৃদ্ধি পায়েই আছে। ইয়াৰ পৰা এয়াই প্ৰমাণিত হয় যে যিসমূহ উপায় আৰু পদ্ধতিৰ কথা কৈ অহা হৈছে সেইসমূহ সঠিকভাৱে পালন কৰা হোৱা নাই। অৰ্থাৎ আমি এক ভয়াৱহ পৰিস্থিতিৰ দিশে গতি কৰিছো।’- WHOৰ মূৰব্বীগৰাকীৰ মন্তব্য।

বিশেষ প্ৰতিবেদনঃ পলিঅ'ৰ ভেকচিনৰ দৰেকৈ শীঘ্ৰেই আশাকৰ্মীৰ হাতত উঠি আপোনাৰ পদূলি পাব নেকি কৰ'নাৰ ৰাছিয়ান ভেকচিন? বাতৰি অনুযায়ী নিৰাশাৰ মাজতো আশাৰ সঞ্চাৰ কঢ়িয়াইছে ৰাছিয়াৰ এখন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকৰ এটি দলে। সমগ্ৰ বিশ্বতে ১ কোটি ২৮ লাখৰো অধিক লোক কৰ’নাত আক্ৰান্ত হোৱাৰ লগতে ৫ লাখ ৫৫ হাজাৰ লোক মৃত্যুমুখত পৰাৰ সময়তে ৰাছিয়াৰ ছেচেন’ফ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষক দল এটাই কৰ’না ভাইৰাছৰ প্ৰথম ভেকচিন প্ৰস্তুত কৰি উলিওৱা বুলি দাবী কৰিছে।

Categories: 

Pages