শুভ নৱবৰ্ষ ২০২০। News Next Oneৰ তৰফৰ পৰা সমূহ ভিউৱাৰ্ছ তথা অসমবাসী ৰাইজলৈ নতুন বছৰৰ শুভেচ্ছা জনালো। অসমীয়া ভাষাৰ প্ৰথমটো নিউজ পৰ্টেল হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰাৰ পিছৰে পৰা ভিন্ন উত্থান-পতনৰ মাজেৰে আহি আমি উপস্থিত হৈছো এই শুভক্ষণত। নতুন বছৰ এটাত ভৰি থোৱাৰ সময়তে আমাৰ ৰাজ্যৰ চৌদিশ এতিয়াও উত্তাল হৈ আছে। ভোগালীলৈও মাজত মাথো কেইটামান দিন। নতুন বছৰ, ভোগালী এই সকলোবোৰৰ মাজতে অসমীয়া ৰাইজ আজি নিজৰ সংকটকালত মাৰবান্ধি থিয় হৈছে। নতুন ৰূপত ওলাই আহিছে সজাগ জনতা। আন্দোলনো চলিছে, লগতে চলিছে কাম। অলপকৈ হ'লেও যেন কৰ্ম-সংস্কৃতি বুজি উঠিছে অসমীয়া ৰাইজে।

Categories: 

গোৱালপাৰাঃ গোৱালপাৰা অসামৰিক চিকিৎসালয়ত চিকিৎসাধীন হৈ থকা কৰ’নাত আক্ৰান্ত ৩গৰাকী ৰোগীৰ স্বাস্থ্যৰ বুজ ল’বলৈ আজি দুপৰীয়া ১২ মান বজাত চিকিৎসালয়খনত উপস্থিত হয় ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী ডঃ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা। চিকিৎসালয় চৌহদত উপস্থিত হৈয়েই মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে চিকিৎসা কালীন অৱস্থাত পাবলগীয়া সা-সুবিধাৰ তদাৰক কৰে আৰু তিনিওগৰাকী ৰোগীৰ মেডিকেল ৰিপ’ৰ্ট জিলা উপায়ুক্ত বৰ্ণালী ডেকাৰ হাতত অৰ্পণ কৰে।

Categories: 

বাংগালুৰুঃ আজি নিশা ৯ বজাত ৯ মিনিটৰ বাবে চাকি, মমবাতি জ্বলাবলৈ দেশবাসীক জনোৱা আহ্বানৰ আৰত বিজেপিৰ গোপন এজেণ্ডা আছে বুলি দাবী কৰিছে কৰ্ণাটকৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী এইছ ডি কুমাৰস্বামীয়ে। ইয়াৰ লগতে তেওঁ উক্ত আহ্বানৰ কি বৈজ্ঞানিক ভিত্তি আছে সেয়া স্পষ্ট কৰি দিবলৈকো এক টুইটযোগে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীক দাবী জনাইছে। 

Categories: 

গুৱাহাটীঃ ভাৰতত কৰ’নাৰ হটস্পট হৈ পৰা দিল্লীৰ নিজামুদ্দিনৰ তবলীগ জামাতৰ স্পষ্ট প্ৰভাৱ দেখা গৈছে অসমতো। অসমত এতিয়ালৈ কৰ’না পজিটিভ ধৰা পৰা মুঠ ২৬ জন লোকৰ ২৫ জনেই নিজামুদ্দিনৰ তবলীগ জামাতৰ সৈতে সম্পৰ্ক থকা। ৰাজ্য চৰকাৰৰ স্বাস্থ্য বিভাগে জনোৱা মতে তবলীগৰ পৰ অহা একাংশ লোকে প্ৰশাসনক সহযোগ আগবঢ়াইছে যদিও অধিকাংশ লোকে এতিয়াও সহযোগিতা আগবঢ়োৱা নাই।

গুৱাহাটীঃ মহানগৰীৰ বিলাসী অট্টালিকা স্পেনিছ গাৰ্ডেনৰ বিভিন্ন আবাসীসকলৰ ঘৰত কৰ্মৰত ৭০ গৰাকী বনকৰা মহিলাক কোৱাৰেণ্টাইন কৰিবলৈ সাজু হৈছে কামৰূপ মহানগৰ জিলা প্ৰশাসন তথা স্বাস্থ্য বিভাগ। ইয়াৰে ৩৬ গৰাকীক চিনাক্তকৰণৰ লগতে সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি ইতিমধ্যে জিএমচিএইছলৈ নমুনা সংগ্ৰহৰ বাবে প্ৰেৰণ কৰা হৈছে। 

গোৱালপাৰাঃ গোৱালপাৰা জিলাত তিনিজনকৈ লোকৰ দেহত ক’ভিড-১৯ৰ উপস্থিতি ধৰা পৰাৰ পিছৰে পৰা কৰ'নাতংকই বিৰাজ কৰি থকাৰ সময়ত কৰ'নাত আক্ৰান্ত হোৱাৰ সন্দেহত কোৱাৰেণ্টাইন কৰা হৈছে ৩৭ নং পূৱ গোৱালপাৰা সমষ্টিৰ বিধায়ক এ কে ৰশ্বিদ আলমক। যোৱা ৩ এপ্ৰিলত নিশা  নিজ বাসভৱনত কোৱাৰেণ্টাইন কৰা হয় বিধায়কগৰাকীক। জানিব পৰা মতে ১৬ মাৰ্চত দিল্লীৰ পৰা উভতি আহি সমষ্টিৰ বিভিন্ন ঠাই পৰিদৰ্শন কৰিছিল বিধায়কগৰাকীয়ে। 

Categories: 

খেৰণিঃ এক ভয়াৱহ দুৰ্যোগ। বিশ্বব্যাপী কৰ'না ভাইৰাছক লৈ আতংকিত বিশ্ববাসী। বিশ্বৰ চৌদিশে কেৱল মৃত্যুৰ কিৰিলি। সমগ্ৰ বিশ্বত কৰ’না ভাইৰাছে এতিয়া ভয়ংকৰ ৰূপ ধাৰণ কৰিছে৷ ভাৰততো এই ভাইৰাছে পৃথিৱীৰ আন ঠাইৰ দৰে মহামাৰী ৰূপ ল’বলৈ ধৰিছে৷ কৰ’না ভাইৰাছ সংক্ৰমণ হোৱাত প্ৰতিৰোধৰ অৰ্থে ৰাজ্যৰ মুখ্যমন্ত্ৰী, স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীয়ে ক্ষিপ্ৰতাৰে চেষ্টা অব্যাহত ৰাখিছে৷ 

Categories: 

বিশেষ প্ৰতিবেদনঃ কৰ’না ভাইৰাছে চীন আৰু ইটালীত যি কৰিব নোৱাৰিলে সেয়া কৰি দেখুৱালে ভাৰতত। যি হাৰত আমাৰ দেশৰ লগতে ৰাজ্যখনতো এই ভাইৰাছ অতি বেগেৰে বিয়পি গৈ আছে তালৈ চাই সকলোৱে অধিক সতৰ্ক হোৱাতো একান্তই প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰিছে। পৰিতাপৰ কথা এয়ে যে ভাৰতৰ দৈনিক হাজিৰা কৰা লোকসকলৰ ওপৰত এই ভাইৰাছৰ আক্ৰমণ অধিক হোৱা দেখা গৈছে।

'ইণ্ডিয়া টুডে’ৰ ডাটা ইন্টেলিজেন্স ইউনিটে আৰম্ভণিতে ১৮০১ জন কৰ’না আক্ৰান্তৰ বিষয়ে কৰা অধ্যয়নত পোহৰলৈ আহিছে বহু উদ্বেগজনক তথ্য। এই অধ্যয়নত এটা কথা স্পষ্ট হৈ পৰিছে যে ভাৰতৰ কম বয়সৰ লোকসকল এই ভাইৰাছৰ দ্বাৰা অধিক সংক্ৰমিত হৈছে। 

Categories: 

গুৱাহাটীঃ কৰ’না আক্ৰান্ত ৰোগীসকলক চিকিৎসা কৰি থকা চিকিৎসকসকলৰ বাবে সুখবৰ। চিকিৎসাৰ সময়ছোৱাত চিকিৎসকসকলে যাতে মানসিক শক্তি লাভ কৰিব পাৰে তাৰ ব্যৱস্থা কৰিছে ৰাজ্য চৰকাৰৰ স্বাস্থ্য বিভাগে। একং সংবাদমেলযোগে আজি এই কথা সদৰী কৰিছে স্বাস্থ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই।

গুৱাহাটীঃ কৰ্তন কৰা নহয় ৰাজ্যিক কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰসকলৰ মাৰ্চ মাহৰ দৰমহা। শনিবাৰে এক সংবাদমেলযোগে এই কথা সদৰী কৰিছে ৰাজ্যৰ বিত্ত মন্ত্ৰী ডঃ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই। মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে জনোৱা মতে অহা ৯ অথবা ১০ এপ্ৰিলত ৰাজ্যখনৰ সকলো কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰে লাভ কৰিব দৰমহা আৰু পেঞ্চন।

'ভাৰতৰ বহু ৰাজ্যই কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা কৰ্তন কৰিছে। মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সৈতে আলোচনা কৰাৰ অন্তত আমি কৰ্তন নকৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছো। আমাৰ সকলো কৰ্মচাৰীয়ে এইবাৰ সম্পূৰ্ণ দৰমহা পাব। অৱশ্যে মে’ মাহত হয়তো কৰ্তন কৰিবলগীয়া হ’ব পাৰে।’-এইদৰে কয় মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে।

Categories: 

Pages